Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaForumda EğitimLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler!

2 posters
YazarMesaj
В@CKЄЯ
Administrator
Administrator
В@CKЄЯ

Erkek Mesaj Sayısı : 1430

Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler! Empty
MesajKonu: Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler!   Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler! EmptySalı Ekim 20, 2009 9:51 pm

Maliye Bakanlığı'nın 2010 yılına ilişkin vergi gelir hesabından sigara, lüks oto ve beyaz eşya gibi ürünlere vergi piyangosu çıktı.

Maliye önümüzdeki yıl, ekonomideki canlanmanın da etkisiyle vergi gelirlerinde ortalama yüzde 18,2 artış olacağı tahmininde bulundu.

TÜTÜN, MOTORLU TAŞIT, DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI, PETROL, DOĞALGAZ.

Ancak tütün, motorlu taşıtlar ve dayanıklı tüketim malları ile petrol ve doğalgazdan beklenen özel tüketim vergisi (ÖTV) gelir artışı genel ortalamanın çok üzerinde belirlendi. Bu veriler, yeni yılda sigara, lüks oto ve beyaz eşya vergilerinde artışı işaret ediyor.

Bakan "ANCAK" Demişti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 bütçesini sunuşunda vergi artışı ve ilave yeni vergi olmayacağını belirtirken, "Ancak, bu hiçbir zaman olmayacağı anlamına gelmez" ifadesini kullanmıştı. Meclis'e teslim edilen bütçenin ayrıntılı vergi tablolarında "ancak" ifadesindeki gizemi ortadan kaldıran verilere ulaşıldı.

Vergiler artıcak

Önümüzdeki yıl Türkiye ekonomisi yüzde 3,5 büyürken yüzde 5,3 enflasyon yaşanacak. Dolayısıyla vergi gelirlerinde yüzde 18'lere varan oranlarda artış beklenmesi doğal. Ancak, ÖTV gibi bazı vergi gelirlerindeki olağanüstü artış beklentisi ekonomik canlanmanın yanı sıra vergi zammını da kaçınılmaz kılıyor.

ÖTV Gelirleri yüzde 60 artacak

Maliye, önümüzdeki yıl motorlu taşıt araçlarından elde ettiği ÖTV gelirinde yüzde 60,8 oranında artış bekliyor.

Maliye'nin ayrıca sigaradan yüzde 41,5 dayanıklı tüketim mallarından yüzde 33 ve petrol ile doğalgazdan yüzde 24,3 oranlarda ÖTV gelir artışı tahmininde bulunduğu ortaya çıktı.

Bu veriler sigaraya yeni vergi zammı, dayanıklı tüketime de ek vergi gelebileceğini işaret ediyor.

Petrol ve doğalgazdaki vergi artışı ise uluslararası fiyatların yükselmesi ile ekonomideki büyümeyle açıklanıyor.
http://egitimde.eniyiforum.net
images
Administrator
Administrator

Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler! Empty
MesajKonu: Geri: Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler!   Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler! EmptyPaz Kas. 01, 2009 11:01 pm

Teşekkürler bilgi için

Hangi vergi ne kadar artacak? İşte arttırılacak vergiler!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hangi cepte ne kadar radyasyon var?
» HANGİ MAÇ HANGİ KANALDA
» Vergi ödemeden yurt dışından neler getirilebilir
» İşte ilk Müslüman Türkler
» Sonsuza kadar yaşamak